Początki Koła Pszczelarzy w Gorzycach
Pszczelarze z Gorzyc i okolicznych miejscowości przed rokiem 1969 byli zrzeszeni w Kole Pszczelarzy
w Radlinie.
Z inicjatywy Antoniego Jordana z Gorzyc i Jana Mandreli z Czyżowic oraz przy pomocy ówczesnego prezesa Koła Pszczelarzy w Radlinie Stanisława Pośpiecha doszło do założenia w 1969 roku Koła Pszczelarzy w Gorzycach.
Informacja o założeniu Koła znajduje się w komunikacie 2/69 Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy
w Katowicach, którego siedziba znajdowała się wówczas przy ulicy Kobylińskiego 4 . W punkcie 7 tego Komunikatu czytamy:
" Dalsze nowo założone Koła Pszczelarzy w roku bieżącym.
W miesiącach od kwietnia do sierpnia, założono na terenie naszego województwa 6 Kół miejscowych
w powiatach:
Wodzisławskim: Bzie Zamackie, Gorzyce, Łaziska, Jastrzębie Zdrój
Pszczyna: Goczałkowice
Będzin: Strzemieszyce."
Pierwszy dokument - Wykaz członków Koła Pszczelarzy w Gorzycach - jaki posiadamy pochodzi z roku 1971.
Na pożółkłych stronicach księgi widnieją imiona i nazwiska osób, które niewielkie pracowite stworzenia zapylające kwiaty roślin rosnących w sadach, lasach i na polach pokochały i obdarzyły wielką serdecznością i troską.
Koło Pszczelarzy w Gorzycach w swoich szeregach zrzeszało osoby różnych profesji głównie górników, kolejarzy, emerytów i rolników. Zajmowali się oni pszczelarstwem amatorsko, traktując je w większości jako hobby. W 1971 r. liczyło 36 członków. Pasieki składały się z od 2 do 10 rodzin pszczelich co dało w sumie 177 pni. Do Koła należeli wówczas pszczelarze mieszkający w Czyżowicach, Gorzycach, Osinach, Gorzyczkach, Uchylsku i Turzy Śląskiej.
Członkowie Zarządów
Pierwszym prezesem Koła w latach 1971 - 1977 był Alojzy Frydrych. Józef Wysłucha został sekretarzem,
a Józef Ciuraj skarbnikiem.
Od 1978 r. funkcję prezesa pełnił Jan Czech, jego zastępcami byli Józef Ciuraj ( I zastępca) i Józef Wysłucha
( II zastępca), sekretarzem został Alojzy Wajda, zaś skarbnikiem Leon Krawiec. W skład komisji rewizyjnej wchodzili: Jerzy Zając, Franciszek Kretek i Florian Mrozek.
W 1980 r. Zarząd przedstawiał się następująco: Józef Wysłucha - prezes, I zastępca prezesa - Jan Czech,
II zastępca prezesa - Franciszek Kretek, Alojzy Wajda był sekretarzem, Leon Krawiec skarbnikiem, zaś
w skład komisji rewizyjnej wchodzili: Jerzy Zając, Florian Mrozek i Józef Ciuraj.
W ostatnim roku tej kadencji tj. 1988 prezesem Koła Pszczelarzy w Gorzycach był Paweł Kwiatoń.
Od 1989 do kwietnia 2013 roku funkcję prezesa pełnił Leon Krawiec. W Zarządzie tejże kadencji funkcję sekretarza pełnił Alojzy Wajda, a Alfred Świtała był skarbnikiem.
W roku 1997 zarząd Koła stanowili:
prezes - Leon Krawiec
zastępca - prezesa Kacper Szczęch
sekretarz - Alfred Świtała
skarbnik - Alojzy Czaicki
od 2000 r. członek zarządu – Jan Smiatek
w skład komisji rewizyjnej wchodzili w różnych okresach czasu: Florian Mrozek, Andrzej Turek, Franciszek Wierzgoń , Urszula Adamowicz, Ernest Gnajda.
Obecny skład naszego zarządu przedstawia się następująco:
Prezes Koła - Alfred Świtała
Wiceprezes - Grażyna Klon
Sekretarz - Michał Pyszny
Skarbnik - Jacek Rakus
Członek Zarządu - Mirosław Kałuża
Członek Zarządu - Andrzej Langrzyk
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Ernest Gnajda
Członkowie Komisji Rewizyjnej - Tomasz Grzybek, Aleksander Szczyrba
Nasz Prezes pan Leon wstąpił do Koła w 1977 r., ukończył kurs mistrza pszczelarskiego i od 1978 roku bierze czynny udział w Zarządzie, początkowo jako skarbnik, a od 1989 roku do chwili obecnej jako prezes.
Od 1985 r. z dużym powodzeniem angażował się w Wojewódzkim Związku Pszczelarskim w Katowicach.
Był przez pewien czas przewodniczącym hodowców matek pszczelich, członkiem sądu koleżeńskiego oraz przez trzy kadencje członkiem Zarządu WZP w Katowicach. Przez wiele lat prowadził pasiekę hodowlaną matek pszczelich i jako jeden z nielicznych pszczelarzy, zajmował się pracochłonną produkcją mleczka pszczelego. Za swoją aktywną działalność został odznaczony: brązową, srebrną i złotą odznaka Polskiego Związku Pszczelarzy, a w 2011 r. Złotą Odznaką Śląskiego Związku Pszczelarzy.
Prezes, pan Leon Krawiec pełniący funkcję do kwietnia 2013 roku został Honorowym Prezesem Koła Pszczelarzy w Gorzycach i odznaczony najwyższą odznakę pszczelarską ŚZP w Katowicach - Nagrodą - Statuetką ks. dr Jana Dzierżonia oraz mianowany Honorowym Członkiem ŚZP w Katowicach. Wdzięczni mu jesteśmy za wieloletnią, zasłużoną pracę w szeregach ŚZP w Katowicach i Kole Pszczelarzy w Gorzycach.
Członkowie Koła Pszczelarzy w Gorzycach
Spośród członków, którzy pamiętali początki istnienia naszego Koła, najdłużej żyjącymi byli p. Florian Mrozek z Gorzyc i p. Franciszek Kretek z Olzy, którego wielu z nas pamięta jako człowieka niezwykle pogodnego, zawsze służącego radą i pomocą. Przygoda pana Franciszka z maleńkimi owadami, która trwała przez blisko 40 lat zaczęła się wcześnie, gdy był jeszcze kawalerem i mieszkał w Lubomi. Pan Franciszek wspominał, że krótko po tym jak się ożenił i zamieszkał w Olzie, w 1958 roku odkupił pasiekę od ówczesnego proboszcza księdza Kurka, który w związku z przeniesieniem do parafii w Czechowicach - Dziedzicach nie mógł dalej zajmować się pszczołami. W ten sposób powiększył swoją pasiekę. Franciszek Kretek odszedł od nas na zawsze w 2011 roku i niestety nie doczekał obchodów 40 – lecia istnienia naszego Koła, które miało miejsce
w listopadzie. Jego pasiekę przejął po nim syn Arkadiusz Kretek.
….” Podjęcie decyzji o zajęciu się pszczelarstwem to często przełomowy moment w życiu każdego pszczelarza. Osoby podejmujące taką decyzję czynią to z różnych powodów. Zwykle są to tradycje rodzinne, ale czasami też nieoczekiwana darowizna. Bywa że kogoś zachwyci smak miodu lub zapach woskowej świecy. Ktoś inny zainteresuje się podpatrzonym pracom pszczelarza w pasiece albo zasłuchany w jego opowieści o życiu pszczół, sam podejmuje się poprowadzić własną pasiekę. Niezależnie od przyczyny decyzja zapada, a jeśli ktoś „połknie bakcyla pszczelarstwa” to pszczelarzem jest się już przez całe życie. To fascynujące zajęcie daje wiele radości zwykle przez długie lata, a jeśli dalsze prowadzenie pasieki okazuje się być niemożliwe np. ze względy na brak czasu, wskutek zmiany miejsca pracy, z powodu choroby czy też starości, to pszczelarzem po prostu jest się na zawsze, bo całą otaczającą przyrodę postrzega się przez pryzmat pszczelarstwa”....
Liczba członków naszego Koła ciągle ulegała zmianom. W 2001 r. gdy obchodziliśmy 30 - lecie istnienia Koła nasze szeregi skupiały 16 członków ( w tym dwie kobiety). Od tego czasu obserwujemy systematyczny wzrost liczby uczestników naszych spotkań oraz wzrost liczby pasiek. Przełomowym był dla nas rok 2008, kiedy to
do naszego Koła wstąpiło 8 nowych członków. Podczas 40 - lecia Koła liczba ta wynosiła 30 osób zaś łączna ilość pni: 275. Z końcem roku 2014 nasze Koło liczyło 38 członków oraz sympatyzującą z Kołem 9- cio osobową grupę młodzieży, która jest naszą wielką radością, bo każdy pszczelarz nosi w swoim sercu pragnienie by po nim przyszli następni, którzy tak samo ukochają pszczoły i otaczającą przyrodę, a pszczelarstwo nie zaginie, ale będzie się nadal rozwijać. W sumie utrzymujemy 560 rodzin pszczelich, a nasze głównie przydomowe pasieki znajdują się w Czyżowicach, Gorzycach, Gorzyczkach, Turzy Śl., Bukowie, Olzie, Wilchwach, Wodzisławiu Śl., Syryni, Radlinie, Mszanie oraz Rybniku – Gotartowicach i Rybniku – Ligockiej Kuźni.
….” Prace w pasiece rzadko kiedy wykonuje tylko i wyłącznie jedna osoba. Zwykle zaangażowana jest w mniejszym lub większym stopniu cała rodzina. Ktoś zajmuje się stolarką, ktoś pomaga przy przetapianiu wosku, innym razem potrzebna jest druga para rąk przy łapaniu rójki, ale największą satysfakcja dla całej rodziny jest oczywiście miodobranie. Praca w pasiecie jest niezwykle interesująca. Uczy pokory wobec przyrody i jej poszanowania. Zaangażowanie się poszczególnych członków rodziny jednoczy ich i zacieśnia więzi między nimi, zwłaszcza jeśli zainteresowanie okazują dzieci, który można w ten sposób ukazać piękno otaczającej przyrody. Tematyka pszczół często dominuje na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich i bywa powodem wielu żartów, zwłaszcza gdy prawdziwe okazuje się przysłowie: „Kto w ul dmuchnie temu gęba spuchnie”....
Cytaty pochodzą z książki „Czyżowice wczoraj, dziś i jutro” rozdział 6.9 Pszczelarze
autor G.Klon
Działalność Koła
Członkowie Koła swoją działalność zawsze prowadzili wielokierunkowo, opierając się na statucie początkowo Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, a potem Śląskiego Związku Pszczelarzy, do którego Koło należy.
-
Spotykamy się na zebraniach pszczelarskich zwykle kilka razy w roku. Pierwsze zebrania odbywały się w sali kinowej przy Urzędzie Gminy w Gorzycach. Od wielu lat latem organizujemy spotkania we własnych przydomowych ogrodach i na naszych działkach, w czasie których wymieniamy się doświadczeniami. Zimą spotkania odbywają się w salach lekcyjnych szkoły podstawowej w Gorzycach lub gimnazjum w Czyżowicach. Prezentujemy swoje pomysły, pszczelarskie nowinki i nowe rozwiązania. Wymieniamy się informacjami o pożytkach, czyli o roślinach i drzewach miododajnych, sposobach pozyskiwania produktów pszczelich. Cennym uzupełnieniem wiedzy są wyjazdy szkoleniowe trzy lub jednodniowe, kursy oraz kasety wideo o interesującej nas tematyce. Organizujemy i bierzemy udział w wycieczkach szkoleniowo-krajobrazowo-przyrodniczych.
-
W latach 1971-1988 Koło nasze ściśle współpracowało z Wydziałem Rolnictwa Urzędu Gminy Gorzyce. Zakupione przez Urząd drzewa i krzewy w różnych latach (wierzby, klony, akacje, lipy, śnieguliczki i ligustry) pszczelarze zagospodarowali na nieużytkach w Olzie, Czyżowicach i częściowo w Gorzycach. Utrzymywano kontakty z Kółkiem Rolniczym. Do dziś trwa stała współpraca z Urzędem Gminy w Gorzycach, Bankiem Spółdzielczym, Wiejskim Domem Kultury i Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Gorzycach i Gimnazjum w Czyżowicach. Do roku1992 współpracowaliśmy z Lecznicą Zwierząt w Wodzisławiu Śląskim pod kierownictwem Jana Madejskiego. Tam braliśmy czynny udział w badaniach pszczół na nosema apis i roztocza.
-
Działalność nasza opiera się także na współpracy z okolicznymi Kołami Pszczelarzy
w Krzyżanowicach, Godowie, Rogowie, Pszowie, Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, a także w Żorach i pszczelarzami w Czechach. Jesteśmy obecni i zauważani w naszej gminie między innymi przez artykuły jakie zamieszczamy w lokalnej gazecie „U nas” oraz dzięki artykułom, które są w niej publikowane autorstwa p. Krystyny Okoń, która od 14 lat nie będąc sama pszczelarzem, poświęca jednak swój czas
i jest obecna prawie na wszystkich najważniejszych wydarzaniach w naszym Kole.
-
Prowadzimy też spotkania edukacyjne i warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu
naszej gminy i miejscowości ościennych, które zawsze cieszyły i cieszą się nadal dużym
zainteresowaniem.
Ważniejsze Wydarzenia
1971 - powstanie Koła Pszczelarzy w Gorzycach
1976 - wycieczka do NRD, zwiedzanie pasieki w okolicach Lipska i Drezna
- udział w obchodach 80 – lecia Pszczelarstwa w Łabędach
1980 - wycieczka do Krakowa i Ojcowa
1981 - wycieczka do Łowkowic i Kluczborka – zwiedzanie Stacji Hodowli Pszczół , Izby Muzealnej
Ks. Dzierżonia, Galerii Zasłużonych Pszczelarzy, Ośrodek Szkolenia Pszczelarskiego,
laboratorium inseminacji matek pszczelich w Łowkowicach, Muzeum Pszczelarstw w Kluczborku
1981 grudzień - stan wojenny - Wojskowa Grupa Operacyjna przeprowadza kontrolę działalności
naszego Koła w obecności Gminnej Służby Rolnej
1983 - wycieczka do Krynicy Górskiej i Kamiannej – zwiedzanie Domu Pszczelarza w końcowej fazie jego
budowy
- przy współpracy Służby Rolnej Urzędu Gminy posadzono 550 drzew i 1200 krzewów
- Koło otrzymało ul styropianowy celem przeprowadzenia doświadczeń w pracy z tego typu ulami, zadania podjął się Florian Mrozek
1984 - przy współpracy Służby Rolnej Urzędu Gminy posadzono 585 drzew i 900 krzewów
1985 - wycieczka szkoleniowa do Ustronia
- przy współpracy Służby Rolnej Urzędu Gminy posadzono 200 drzew i 300 krzewów
1986 - przy współpracy Służby Rolnej Urzędu Gminy posadzono 200 drzew i 1000 krzewów
1987 - przy współpracy Służby Rolnej Urzędu Gminy posadzono 100 drzew i 700 krzewów
- wycieczka do Katowic na wystawę Apimodii
1996 - byliśmy na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarzy w Opolu, zwiedzaliśmy Skansen Wsi Opolskiej
1997 - lipiec – powódź – nasi pszczelarze tracą całe pasieki tj. pszczoły i sprzęt pszczelarski : Franciszek Kretek z Olzy stracił 18 rodzin, Paweł Szkatuła z Olzy stracił 15 rodzin, Karol Wilkus z Bukowa stracił 45 rodzin. WZP w Katowicach w związku z powodzią powołał specjalną komisję, na czele której stanął
przewodniczący Leon Krawiec. W ramach pomocy powodzianom WZP dostarczył do naszego Koła 18
nowych styropianowych uli. Z pomocą przyszli także życzliwi pszczelarze z Łazisk Górnych, Jastrzębia Zdroju, Kończyc Małych, Orzesza, Pszczyny oraz nasi koledzy. Zalane pasieki zostały odbudowane
w 1998 roku.
1998 - wyjazd na Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy w Krakowie
1999 - dwudniowa wycieczka w Beskid Sądecki wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Krzyżanowicach:
zwiedzanie Wadowic, „Pasieki pod lasem” w Spytkowicach z niewielkim skansenem pszczelarskim
Podhala, zwiedzanie skansenu i pasieki w Kamiannej, pasieki „Sądecki Bartnik” w Stróżach i Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu.
2001 - obchody 30 – lecia naszego Koła, które liczy 16 członków - w tym dwie kobiety i utrzymuje łącznie 160 rodzin odznakami PZP za działalność na rzecz pszczelarstwa uhonorowani zostali:
Złotą Odznaką – Leon Krawiec, Srebrną Odznaką - Franciszek Wierzgoń, Jan Smiatek, Emil Grabiec,
Brązową Odznaką – Urszula Adamowicz, Jacek Nowak, Józef Tomiczek, Alfred Świtała, Alojzy Czaicki,.
2002 - byliśmy na Trutowisku w Murckach
- udział w odchodach 50 -lecia Koła Pszczelarzy w Rogowie
2003 - odwiedziliśmy pasiekę Jerzego Kubeczka w Dzięgielowie i Jana Gajdacza w Lesznej Górnej
2004 - wycieczka do Wadowic oraz Firmy Łysoń w Sułkowicach
- byliśmy na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Oleśnicy \
- udział w obchodach 50-lecia Koła w Krzyżanowicach
- odbyło się wyjazdowe spotkanie edukacyjne dla uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej w Gorzycach
do pasieki Alfreda Świtały w Rybniku - Gotartowicach
2005 - Złotą Odznaką PZP wyróżnieni zostali p. Florian Mrozek i p. Franciszek Kretek
2006 - byliśmy na XXIV Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Kluczborku
- uczestniczyliśmy w szkoleniu w Bieńkowicach – wykład Benedykta Polaczka
2007 - byliśmy na XXIV Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Sielinku koło Poznania oraz w Licheniu
2008 - pojechaliśmy na XVII Biesiadę do Bartnika Sądeckiego Państwa Kasztelewiczów, zwiedzaliśmy
Kamiannę i Krynicę
- uczestniczyliśmy w szkoleniu w Tworkowie – wykład dr Benedykta Polaczka
- udział w uroczystościach z okazji 85 – lecia Koła w Żorach
- na zaproszenie pszczelarzy na nasze spotkanie przybył wójt gminy Gorzyce p. Piotr Oślizło,
owocem spotkania było przekazanie przez Urząd Gminy Gorzyce 28 lip do posadzenia na terenie
sołectwa Olza, które rosną do dziś
- podjęcie uchwały o odłączeniu się ŚZP w Katowicach od PZP w Warszawie
2009 - udział naszych pszczelarzy w szkoleniu w Ustroniu - Hermanicach w Ośrodku „Beskid”
- zostają wydrukowane i rozwieszone ulotki „ Apel do działkowiczów i rolników” mówiące
o konieczności ochrony pszczół przed szkodliwym działaniem środków ochrony roślin i opublikowany w gazecie „U nas”
2010 - udział naszych pszczelarzy w szkoleniu w Ustroniu - Hermanicach w Ośrodku „Beskid”
- wycieczka - zwiedziliśmy Muzeum Pszczelarstwa w Chlebowicach koło Frydka Mistka w Czechach
oraz skansen w Rożnowie
- uczestniczyliśmy w szkoleniu we Wrzesinie w Czechach w lipcu i w listopadzie
- przybycie i udział Zarządu ŚZP w Katowicach ( prezes Zbigniew Binko i Maria Loska–
Minas ) na spotkanie robocze naszego Koła w pasiece Alfreda Świtały w Rybniku - Gotartowicach
2011 - obchody 40- lecia naszego Koła, które liczy 30 członków - w tym dwie kobiety i utrzymuje 275 rodzin.
Odznakami ŚZP uhonorowani zostali - Złotą Odznaką: Leon Krawiec, Jan Smiatek i Franciszek Wierzgoń; Srebrną Odznaką: Urszula Adamowicz, Alojz Czaicki, Ernest Gnajda, Jacek Nowak, Kacper Szczęch,
Alfred Świtała; Brązową Odznaką: Grażyna Klon, Jan Chromik, Eryk Liśnikowski, Aleksander Szczyrba;
Pani Krystyna Okoń została uhonorowana Złotym Medalem za wspieranie działalności Koła Pszczelarzy w Gorzycach.
- uczestniczyliśmy w szkoleniu we Wrzesinie w Czechach
- wycieczka wraz z pszczelarzami z Koła w Krzyżanowicach, Żorach, Jastrzębiu Zdroju, Brzeziu, Rybniku
i Kaczycach na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bałtowie – woj. świętokrzyskie
2012 - lekcje pokazowe w swojej pasiece u p. Zenona i Urszuli Rolnik w Gorzycach oraz w pasiece w Rybniku - Gotartowicach – Jacek Rakus, Alfred Świtała
- udział w projekcie „Ginące zawody” realizowanym przez WDK Czyżowice, było to spotkanie z dziećmi w wieku 5-13 lat na temat pszczelarstwa
- udział w szkoleniach w Czechach i w Ustroniu –Hermanicach
- udział w „Święcie Miodu” w Pszczynie
- udział w wycieczce do firmy Kolony w Jesennikach w Czechach z czeskimi pszczelarzami
- udział w wycieczce do firmy „Sądecki Bartnik” w Stróżach z pszczelarzami z Koła w Jastrzębiu Zdroju
2013 - udział ośmiu członków Koła w szkolenie w Ustroniu - Jaszowcu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej
„Leśnik”
- udział w szkoleniu we Wrzesinie w Czechach – prelegentem była Maria Zoń
- przy współudziale władz Gminy Gorzyce wydrukowane zostały Ulotki „Chrońmy Pszczoły”
i rozprowadzone we wszystkich szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach naszej gminy,
a także w Syryni ( gmina Lubomia), dzięki współpracy z pszczelarzami z Koła Pszczelarzy
w Krzyżanowicach, Rogowie i Koła w Rybniku, ulotki zostały rozprowadzone również na terenie tych
Kół. W ramach tej akcji, którą nazwaliśmy „Ratujmy Pszczoły”odbyły się spotkania edukacyjne
w Przedszkolach w Syryni, Rogowie, Turzy Śl., Czyżowicach i Gorzycach oraz szkołach podstawowych w Olzie i Gorzyczkach.
- byliśmy współorganizatorami Festynu Rodzinnego „Wesołe Czyżowice”, gdzie wzięliśmy udział
w przemarszu korowodu przebierańców i konkurencji „Zjazd na byle czym”
- z naszej inicjatywy w lipcu odbyło się spotkanie pszczelarzy z przedstawicielem WIORiN oddział
w Raciborzu p. Teresą Przybyła i zaproszonymi władzami gminy Gorzyce
- kolejne spotkanie pszczelarzy i władz gminy z rolnikami ( frekwencja rolników niestety niewielka)
oraz udzielanie informacji o stanie pszczelarstwa w naszym rejonie lokalnej prasie: gazeta „Nowiny
Wodzisławskie”, „Nasz Racibórz”, „U nas” oraz felietonie w Telewizji Regionalnej Katowice zaproszonej na to spotkanie i telewizji kablowej w Raciborzu.
- wyjazd dzieci z naszej gminy na obóz edukacyjny do Chlebowic w Czechach
- odbyły się „Warsztaty pieczenia ciasteczek miodowych” zorganizowane dla mieszkańców naszej
gminy, które poprowadził p. Karel Ostarek z Czech z Bohuslawic,
- udział naszych pszczelarzy w Międzynarodowym Kongresie Apimodia w Kijowie na Ukrainie
- udział w uroczystościach z okazji 90 – lecia Koła w Żorach
2014 - udział członków Koła w szkolenie w Ustroniu - Jaszowcu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik”
- szkolenie w Gorzycach które prowadziła Maria Zoń na temat nosema apis i nosema cerana
- szkolenie w Kobyli zorganizowane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, wykłady
prowadzili min. Maria Zoń i dr Wiesław Londzin
- wyjazd do pasieki i zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Vizowic na Morawach, zorganizowany przez ŚZP
w Katowicach
- realizacja projektu „ Pszczelarstwo-pasja i wspólne dobro-spotkania edukacyjne dla mieszkańców
z terenu LGD Morawskie Wrota” ( 11 spotkań oraz przeprowadzenie dwóch konkursów)
- prowadzenie 20 spotkań edukacyjnych różnego typu na terenie gminy i gminach ościennych
- udział w Dożynkach Gminnych, Festynie Rodzinnym „Wesołe Czyżowice” i XIII Spotkaniu Pszczelarzy
Śląskich na trutowisku w Murckach
- udział w wycieczce do Kudowy Zdroju zorganizowanej przez Koło Pszczelarzy w Jastrzębiu - Zdroju
- udział w obchodach 60-lecia Koła Pszczelarzy w Krzyżanowicach.
2015 - Koło liczy 46 członków ( 7 nowych) i 560 rodzin pszczelich, pszczelarze opiekują się też grupą młodzieży licząca 8 osób
- udział w szkoleniu w Kamieniu Śląskim, zorganizowanym przez WZP Opole, wykład prowadził
dr Benedykt Polaczek
- udział 18 członków naszego Koła w trzydniowym szkoleniu w Ośrodku Szkoleniowym "Orle Gniazdo"
w Szczyrku, 15 osób wzięło udział w szkoleniu w Krzyżanowicach pt." Gospodarka rotacyjna i choroby pszczół" - prowadził dr Benedykt Polaczek, 2 członków uczestniczyło w " Warsztaty diagnozowania
chorób pszczelich" - prowadzone przez dr n.wet. Marię Zoń, 3 osoby wzięły udział w szkoleniu we
Vresinie/Czechy/na temat "Cztery pory roku w pasiece" .
- organizacja " Warsztaty diagnozowania chorób pszczelich" dla członków naszego Koła poprowadzona przez przeszkolone w Czerwionce osoby
- udział naszych pszczelarzy promujących pszczelarstwo w festynach : Międzynarodowe spotkanie
przedszkolaków "Śladem Balbinki", Festyn szkolno- przedszkolny w Gorzycach, Festyn z okazji 20-lecia
Przedszkola w Gorzycach, Festyn Rodzinny " Wesołe Czyżowice", Dożynki Gminne w Osinach,
II Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi w Gorzycach, Impreza - Mszańskie Smaki
Jesieni, Jarmark Świąteczny z Mikołajem w Pszowie, Pszczeli Jarmark w Radlinie
- wyjazd 18 naszych pszczelarzy na Dni Otwarte Firmy Miroslav Sedlaczek w Bucovicach,
organizatorem wycieczki było Koło Pszczelarzy Vresina w Czechach
- współpraca z Urzędem Miasta w Wodzisławiu Śl. - poprowadzenie cyklu spotkań edukacyjnych pt.:
"Ochrona Środowiska naturalnego i znaczenie pszczół w życiu człowieka"- 7 placówek oświatowych
oraz 10 innych poza projektem i 4 spotkania z dziećmi w pasiekach, odbyły się 2 spotkania dla Koła
Emerytów i Rencistów w Gorzyczkach, 5 członków naszego Koła wzięło udział w warsztatach
budowania hotelików dla pszczołowatych w Bieńkowicach
- pszczelarze interweniowali w Powiatowym Zarządzie Dróg w sprawie stosowania oprysków środkiem
Roundup o niewłaściwej porze dnia, wzięli udział w spotkaniu z radnymi i przedstawicielami
okolicznych Kół w Urzędzie Gminy Lubomia dotyczącym spraw pszczelarskich oraz w sesji Rady Gminy
w Gorzycach zabierając głos w sprawie znaczącej wycinki drzew prowadzonej na terenie gminy Gorzyce
oraz poparli inicjatywę utworzenia parku Pszczela Dolina w Czyżowicach
- Prezes Leon Krawiec pełniący funkcję do kwietnia 2013 roku został Honorowym Prezesem Koła
Pszczelarzy w Gorzycach i odznaczony najwyższą odznakę pszczelarską ŚZP w Katowicach - Nagrodą -
Statuetką ks. dr Jana Dzierżonia oraz mianowany Honorowym Członkiem ŚZP za wieloletnią, zasłużoną
pracę w szeregach ŚZP w Katowicach i Kole Pszczelarzy w Gorzycach.
- Prezes naszego Koła Alfred Świtała został nominowany do honorowego tytułu " Człowiek o złotym
sercu" za działalność na rzecz Koła, pszczół i dobra drugiego człowieka.
- podziękowanie Alojzemu Czaickiemu za wieloletnią pracę skarbnika naszego Koła
- nominacja w Konkursie WFOŚiGW w Katowicach "Zielone czeki " dla Grażyny Klon
- wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Ministra Edukacji " Wybieram szkołę zawodową bo.." dla
Mikołaja Klon w kategorii film / temat - chcę być pszczelarzem/
- media piszą o nas i pszczołach, sami piszemy do gazet : Gazeta " U nas"," Nowiny Wodzisławskie",
"Dziennik Zachodni", Radio 90
2016 - Koło liczy 60 członków w tym 3 kobiety, liczba rodzin pszczelich : 1010 pni
- udział 20 pszczelarzy w szkoleniu w Szczyrku w Ośrodku Szkoleń "Orle Gniazdo", 16 członków Koła
ukończyło szkolenie podstawowe w Raczycach koło Nędzy
- realizacja projektu: " Znaczenie pszczół w życiu człowieka i konieczność ochrony środowiska
naturalnego" - współpraca z UM w Wodzisławiu Śl. - 8 placówek oświatowych; projektu: " Bądź
przyjacielem pszczół" - współpraca ze Starostwem Powiatowym - 7 placówek oświatowych
oraz 5 innych
- wycieczka do Chlebowej Chaty, Pszczelego Miasteczka u Jana Gajdacza i Powozowni w Puńcowie -
w ramach realizacji projektu: "Zaproś pszczoły do ogródka"
- udział naszych pszczelarzy promujących pszczelarstwo w w imprezach: XV Spotkanie Pszczelarzy
Śląskich na Trutowisku w Murckach, I Gorzycki Jarmark Pszczeli, Dożynki w Olzie, II Jarmark
w Radlinie, Dni Gminy Gorzyce, Konkurs Sołectwa Gorzyce "Najpiękniejsza wieś"
- nominacja w konkursie WFOŚiGW w Katowicach - "Zielone Czeki 2016" w kategorii : "Działania
popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych" dla zespołu A. Świtała, J.Rakus. G.Klon
2017 - Koło liczy 65 członków w tym 4 kobiety, pszczelarze mają pod opieką 1089 rodzin pszczelich, średnia wieku - 55 lat / pod względem najniższej średniej wieku wśród Kół zrzeszonych w ŚZP w Katowicach
jesteśmy na drugim miejscu/
- udział 11 pszczelarzy w szkoleniu w Szczyrku w Ośrodku Szkoleń "Orle Gniazdo", 7 członków
uczestniczyło w III Konferencji Pszczelarskiej w Korfantowie organizowanej przez Koło Pszczelarzy
w Nysie, 3 pszczelarzy ukończyło kurs podstawowy w Czerwionce-Leszczynach, 3 uczestniczyło
w konferencji "Pszczoła w mieście" organizowanej przez KUL w Lublinie,
- ok 80 osób uczestniczyło w zorganizowanej przez nas w Gorzycach prelekcji dla mieszkańców Gminy
i okolic poprowadzonej przez mgr Danutę Psota pt.: Apiterapia - wykorzystanie czerwiu pszczelego"
- Mikołaj Klon został zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu "Bliżej pszczół" i wziął udział
w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy w Anglii - IMYB
- udział naszych pszczelarzy promujących pszczelarstwo w w imprezach: Spotkanie Pszczelarzy
Śląskich na Trutowisku w Murckach, II Gorzycki Jarmark Pszczeli, Eko - Bazar w Radlinie, III Jarmark
w Radlinie
- 7 członków naszego Koła wzięło udział w wycieczce na Bałkany organizowanej przez ŚZP
w Katowicach, której pomysłodawcą był Józef Polnik - zaprzyjaźniony z nami pszczelarz z Koła
w Jastrzębiu Zdroju
- działalność edukacyjna - realizacja projektu: " Znaczenie pszczół w życiu człowieka i konieczność
ochrony środowiska naturalnego" - współpraca z UM w Wodzisławiu Śl. - 9 placówek oświatowych oraz
15 innych w tym 4 spotkania z dziećmi w pasiekach.
2018 - Nasze Koło Pszczelarzy w Gorzycach liczy obecnie 70 członków, w tym 4 kobiety, a ilość rodzin
pszczelich wynosi 1178. Mamy 37 pszczelarzy z terenu gminy Gorzyce. W sołectwach : Gorzyce, Osiny,
Bełusznica, Turza Śl. Czyżowice, Uchylsko, Rogów i Gorzyczki jest łącznie 657 pni pszczelich.
- wykłady i szkolenia, w których uczestniczyli członkowie naszego Koła organizowane przez:
- ŚZP w Katowicach w Szczyrku - 9 osób
- KP w Krzyżanowicach 06.01.2018 r. wykład dr Benedykta Polaczek - 18 osób
- KP w Głuchołazach 15.04.2018 r. Konferencja Pszczelarska prowadzona przez dr hab. Krystynę Pohorecką .
Udział wzięło 9 osób.
- KP w Głuchołazach - Charbielin - Warsztaty wychowu matek pszczelich - lipiec 2018 r. 5 osób
- KP w Bieruniu - wykład dr Zbigniewa Lipińskiego - 1 osoba
- Kurs podstawowy 3-dniowy prowadzony w Radlinie z wyjazdem do pasieki przez Fundację Eko-Ostoja - 2 osoby
- KP w Gorzycach 07.03.2018 r.- wykład "Apiterapia" dla mieszkańców naszej gminy zorganizowany przy
współpracy z GCK w Gorzycach
udział naszych pszczelarzy w wycieczkach:
- ŚZP w Katowicach - wycieczka do Serbii na Międzynarodowe Targi Pszczelarskie w Belgradzie - osoba
- 24.02.2018 r. Międzynarodowe Targi Pszczelarskie w Graz w Austrii - 5 osób
udział naszych pszczelarzy promujących pszczelarstwo w w imprezach:
- III Jarmark Pszczeli w Gminie Gorzyce zorganizowany przez naszych pszczelarzy przy współpracy GCK
w Gorzycach cieszył się dużą frekwencją,
- udział w IV Jarmarku Pszczelim w Radlinie
- zaprezentowaliśmy dorobek naszego Koła na Spotkaniu Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w
Murckach ( na przygotowanych planszach była historia naszego Koła, nasze materiały promocyjne -
ulotki, na mapie prezentowaliśmy rozmieszczenie pasiek, w sekcji historycznej - stary sprzęt
pszczelarski oraz baner reklamujący nasze Koło i nowy zakupiony namiot z logo naszego Koła. Nasz
lokalny artysta rzeźbiarz Józef Burszyk prezentował wystawę prac z drewna o tematyce pszczelarskiej.)
2019 - Koło Pszczelarzy w Gorzycach liczy 80 osób, w tym 9 kobiet, a liczba rodzin pszczelich wynosi 1378 pni.
Zarząd Koła Pszczelarzy był organizatorem szkoleń:
- 18 stycznia 2019 r. w GCK w Gorzycach wykład prezesa ŚZP w Katowicach Zbigniewa Binko - temat:
"Całoroczna gospodarka pasieczna". Obecnych było około 100 osób.
- 12 września 2019 r. Świetlica Wiejska w Osinach, wykład lekarza weterynarii dr Mariusz Grzesiczek -
temat: "Zgnilec amerykański". Obecnych było 80 osób.
- 2 październik 2019 r. w pasiece kol. Jerzego Szczyrby odbył się praktyczny pokaz diagnozowania roztoczy warrozy za pomocą CO2.
- 3 listopada 2019 r. w GCK w Gorzycach wykład poprowadził pszczelarz z Czech Miroslav Sedlaczek,
właściciel 600 pniowej pasieki na Morawach pt.: "Gospodarka kombinowana w ulach wielokorpusowych".
Obecnych było 54 pszczelarzy.
- W dniach 22 i 23 marca 2019 r. nasze Koło reprezentowało ŚZP w Katowicach na Targach Pszczelich
w Ostrawie "Včela !!! 2019". Oprócz wystawy stałej były prowadzone warsztaty origami przez Sylwię
i Weronikę Kosińską. Na naszym stoisku gościliśmy prezydenta PZP Waldemara Kudlę.
- 18 czerwca 2019 r. reprezentowaliśmy naszą gminę na Powiatowym Festiwalu Kultury w Wodzisławiu Śl.
- na XVIII Spotkaniu Pszczelarzy Śląskich naTrutowisku w Katowicach Murckach wystawiał swoje rzeźby
i prowadził warsztaty rzeźbienia Józef Burszyk z Bełsznicy. W odnawianiu i malowaniu wiaty na
Trutowisku w Murckach w 2019 r. brali udział pszczelarze: Mirosław Kałuża, Mirosław Brański, Bogdan
Paszek, Zygmynt Brzezinka, Zbigniew Antończyk, Jacek Rakus i Alfred Świtała.
- 01.12.2019 r. Koło nasze wspólnie z GCK w Gorzycach zorganizowało IV Gorzycki Jarmark Pszczeli.
2020 - Koło Pszczelarzy w Gorzycach liczy 84 członków i 1470 rodzin pszczelich.
- w dniach od 10.03 - 12.03.2020 r. odbywała się 57 Konferencja Pszczelarska. Z powodu pandemii Covid -19
w dniu 12.03. 2020 r. Konferencja została przerwana. Wszystkie stałe imprezy pszczelarskie zostały
odwołane. Nie było spotkań w naszym Kole.
2021 - Koło Pszczelarzy w Gorzycach liczyło 79 członków. Mieliśmy pod opieką 1470 rodzin pszczelich. Z powodu
utrzymującej się pandemii Covid -19 nie organizowano spotkań, odbyła się tylko wycieczka do Szkoły
Pszczelarskiej w Czechach - Nasavrky koło Pardubic.

2022 - Koło Pszczelarzy w Gorzycach liczy 84 członków, w tym 8 kobiet. Razem posiadamy 1591 rodzin pszczelich.
Nasi pszczelarze uczestniczyli w wykładach i szkoleniach organizowanych przez:
- ODR w Raciborzu i Koło Pszczelarzy w Krzyżanowicach dnia 4 lutego 2022r. , które odbyło się w Kobyli.
Wykładowcą był dr Benedykt Polaczek.
- ODR w Wodzisławiu Śl. p. Magdalena Orzyszek, dnia 21.06.2022 r. - był to wyjazd studyjny do Gospodarstwa
Pasiecznego Haliny Buchalik w Kostkowicach w gminie Dębowiec. W wyjeździe uczestniczyło 8 osób.
- ODR w Wodzisławiu Śl. p. Magdalena Orzyszek , dnia 03.11.2022– szkolenie przy współpracy z Gminnym
Centrum Kultury w Gorzycach. Wykład poprowadził dr. Hab. Paweł Chorbiński pt.: „Profilaktyka oraz
zwalczanie chorób i pasożytów pszczół - nowoczesne rozwiązania.” W szkoleniu uczestniczyło 50 osób
z czego z naszego Koła było 15 pszczelarzy.
- Koło Pszczelarzy w Żorach- „Gospodarka pasieczna i zwalczanie chorób pszczół”.
- Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu- szkolenie pt. : „Wosk pszczeli – właściwości i zastosowanie”.
Do Opola pojechało 5 osób.
- Zarząd Koła Pszczelarzy w Gorzycach w dniu 4 marca 2022r. zorganizował szkolenie pt. : „ Nowoczesna
gospodarka pasieczna oraz produkty pszczele i ich zastosowanie w leczeniu chorób”. Wykład odbył się
w GCK w Gorzycach, a wykładowcą był Prezes WZP w Opolu Antoni Ożóg.
- Zarząd Koła Pszczelarzy w Gorzycach przy współudziale ŚZP w Katowicach był organizatorem 24 godzinnego
Kursu Podstawowego dla pszczelarzy w dniach 20, 21 i 22 stycznia oraz 3 i 4 lutego 2022 r. Kurs odbywał się
w GCK w Gorzycach, a wykładowcami byli: dr Maria Zoń – „Choroby pszczół, objawy i zapobieganie”, dr
Wiesław Londzin „Gospodarka pasieczna i fizjologia pszczoły miodnej. Ekonomiai marketing w
pszczelarstwie.”, oraz prezes ŚZP w Katowicach Zbigniew Binko -„ Praktyczne aspekty w hodowli pszczół.
Całoroczna gospodarka pasieczna oraz wychów matek pszczelich ”.
- Pszczelarze z naszego koła byli na Dniach Otwartych ODR w Mikołowie i Biesiadzie na Trutowisku
w Murckach. Na XIX Spotkaniu Pszczelarzy Śląskich na Trutowisku w Murckach 10 lipca 2022 r. Koło
reprezentował Józef Burszyk, rzeźbiarz z Bełsznicy, który prowadził warsztaty rzeźbiarskie.
- 3-dniowa wycieczki (własnymi samochodami) do Kamiannej. Udział wzięło 7 osób
- udział w maju w obchodach 70 - lecia Koła Pszczelarzy w Rogowie i Święta patrona pszczelarzy Świętego
Ambrożego w Żorach i Krzyżanowicach.
- warsztaty pszczelarskie z dziećmi z Ośrodka RAFA w Wodzisławiu Śl. oraz w przedszkolach w Syrynii,
Czyżowicach i Osinach, zajęcia w pasiekach dla dzieci w Marklowicach i Czyżowicach.
- 29.05.2022 r. „I Święto Pszczoły” połączone z Dniem Dziecka w GCK w Gorzycach.
- Zorganizowaliśmy 3 konkursy dla dzieci i młodzieży : " Malowany ul.", " Życie pszczół malowane wierszem.",
"Malujemy uliki weselne". Ogłoszenie wyników konkursów i nagrody wręczono podczas imprezy I
Święto Pszczoły.
- 01.10.2022 r. obchody 50-lecia Koła Pszczelarzy w Gorzycach. Naszym pszczelarzom zostały wręczone
Brązowe, Srebrne i Złote Odznaki ŚZP w Katowicach.
- V Gorzycki Jarmark Pszczeli odbył się 27.11.2022. Podczas Jarmarku odbył się konkurs plastyczny "Pszczoły
w pracy". Dzieciom wręczono nagrody.
Opracowali: Alfred Świtała
Grażyna Klon
na podstawie dokumentacji Koła
07.01.2015 r.
Aktualizacja 11.02.2023 r.
Ciąg dalszy z pewnością nastąpi. Włącz się w aktywność naszego Koła i twórz dalszą historię.