top of page

Za nami:

   

                                               

                                                     I Gorzycki Jarmark Pszczelarski 

już za nami.

Dnia 11.12 2016 r w WDK w Gorzycach odbył się I Gorzycki Jarmark Pszczelarski, zorganizowany przez pszczelarzy z naszego Koła

we współpracy z Domem Kultury w Gorzycach.

Wydarzenie cieszyło się powodzeniem wśród mieszkańców gminy Gorzyce. Goście mogli skorzystać z oferty przygotowanych stoisk oraz Kawiarenki Miodowej obfitującej w pyszne ciasta. Można było podziwiać wystawę misternie dekorowanych miodowych ciasteczek, zakupić smakołyki i samemu spróbować precyzyjnego ozdabiania pierniczków przygotowanym lukrem. Odwiedzający nasz Jarmark mogli zakupić produkty pszczele i wyroby rękodzielnicze, pszczelarze zaś drobny sprzęt pszczelarski na stoisku Agrooazy z Raciborza. Goście podziwiali wystawę plansz prezentujących życie pszczół, wystawę " Pszczoła w obiektywie" oraz liczne rzeźby Pana Józefa Burszyka  nawiązujące do tematyki pszczelarskiej. Przy pomocy Pana Józefa można był spróbować swoich sił w sztuce rzeźbienia, zaś pani Aleksandra Mrok-Rutkowska z Radlina uczyła jak wykonać gliniane naczynia. Nasi pszczelarze pokazywali też sposób wykonywania świec woskowych. Podczas Jarmarku na dużej sali przedstawiana była cały czas prezentacja "Nasze Pasieki", ukazująca zdjęcia pasiek pszczelarzy z naszego Koła, zaś w Miodowej Kawiarence wygłoszona została prelekcja na temat produktów pszczelich. Wydarzenie obfitowało w liczne występy grup działających w WDK 

w Gorzycach. No i oczywiście nie zabrakło degustacji miodu, co cieszyło się szczególnym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci. Dla nich także został poprowadzony konkurs plastyczny " Życie pszczół". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkości, zaś zwycięzcy trzech pierwszych miejsc nagrody oraz dyplomy. Gratulujemy Oli Szebesta za zajęcie I miejsca, Pawłowi Sekuła zwycięzcy II miejsca i Natalii Smiatek, która zdobyła III miejsce. Atmosfera naszym zdaniem była miła, ciepła, wręcz rodzinna. Z pewnością będziemy chcieli w przyszłości kontynuować tego rodzaju spotkania.

 

................................................

Jesienią o pszczołach. 

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Rybniku Gotartowicach odwiedzili pasiekę naszego pszczelarza. Zainteresowanie było jak zwykle duże, a wrześniowe spotkanie 2016 roku z pszczelarzami Alfredem i Jackiem

na pewno pozostanie w umysłach dzieci ciekawym i miłym doświadczeniem szkolnych lat.

                                                ..........................................

    Dnia 10.9. 2016 r. nasi pszczelarze uczestniczyli w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych

i Pszczelego Miasteczka koło Dzięgielowa. Była ona zorganizowana w ramach projektu "Czyżowice

z inicjatywą" w projekcie "Zaproś pszczoły do ogródka". Wycieczka okazała się bardzo interesująca. Mieliśmy także okazję spotkać się z założycielem pasieki Miasteczko Pszczele panem Janem Gajdaczem

i posłuchać historii jej powstania na zboczu nieczynnego kamieniołomu. Podziwiając okolicę można było zaczerpnąć inspiracji do tworzenia własnych unikalnych pomysłów na ogród dla pszczół.

 

.....................................................

12 czerwca 2016 r. odbyło się bardzo ciekawe spotkanie w pasiece pana Franciszka Henicha w Żorach.

Obecni byli pszczelarze z Koła w Jastrzębiu Zdroju z Prezesem p. Józefem Polnikiem na czele oraz przedstawiciele naszego Koła w Gorzycach. Dzięki takim spotkaniom zacieśnia się więź i współpraca pomiędzy Kołami Rejonowymi. Dziękujemy za zaproszenie.

...............................................

  Wiosną tego roku odbywały się liczne spotkania edukacyjne prowadzone przez pszczelarzy z naszego Koła.

O życiu pszczół i owadów im pokrewnych np.: trzmieli dowiadywały się dzieci i młodzież przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z terenu niemal całego powiatu wodzisławskiego. Na jednym z nich gościł p. Karol Ostarek z Czech, który zaprezentował domek dla trzmieli wraz z jego mieszkańcami.

Z wielkim zainteresowaniem przyjęto pszczelarzy w przedszkolach i szkołach podstawowych  w Zawadzie, Kokoszycach, Radlinie (Sz.P. nr 3), Wodzisławiu Śl. ( Sz.P. nr 6 i PP nr 15) oraz w gimnazjach w Czyżowicach, Gorzycach, Turzy Śl., Marklowicach i Wodzisławiu Śl. (Gim. nr 3, Gim. nr 4 i ZSZ w Wodzisławiu Śl.) 

......................................................

Dnia 21.03.2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyły się Warsztaty Ogrodnictwa Miejskiego, zorganizowane w ramach tegorocznych działań ekologicznych, związanych z ochroną owadów zapylających

i promocją roślin miododajnych. Prelekcje wygłosili nasi pszczelarze: Pani Teresa Przybyła przedstawiciel WIORiN

w Katowicach Oddział w Raciborzu oraz Pan Adam Stec mieszkaniec Radlina.

Warsztaty odbyły się w ramach podjętego przez Miasto Radlin “Planu Działań Edukacyjno -Ekologicznych na rok 2016 "Radlin – miasto z sercem dla owadów".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

                                                                                     ......................................................

 

Podczas naszego zebrania sprawozdawczego za 2015 r. w dniu 11 lutego w Gimnazjum w Czyżowicach wystąpiła

pani Teresa Przybyła będąca przedstawicielem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z Oddziału

w Raciborzu. Przedstawiła ona prezentację dotyczącą zasad stosowania środków ochrony roślin i stosownych przepisów. O szczegółach można przeczytać klikając : 

 

 

W zebraniu uczestniczyli także zaproszeni przedstawiciele Koła w Krzyżanowicach, Jastrzębiu i Rogowie,

którzy zabierając głos podzielili się doświadczeniami pracy w swoich Kołach. 

................................................

 

Na przełomie stycznia i lutego odbyło się szkolenie pszczelarzy organizowane przez Śląski Związek Pszczelarzy

w Katowicach na prośbę Koła w Raszczycach.

Był to 20 - sto godzinny Kurs Podstawowy, w czasie którego wykłady wygłosił dr Wiesław Londzin na temat : Biologia pszczoły miodnej, Charakterystyka produktów pszczelich, Pożytki pszczele, Ekonomia i marketing w pszczelarstwie.

Prezes ŚZP  Zbigniew Binko przedstawił w ciekawy sposób tema: Gospodarka pasieczna oraz Wychów matek pszczelich, zaś pani dr Maria Zoń mówiła o Chorobach pszczół.

W szkoleniu uczestniczyło ponad 100 osób z Kół w  Raszczycach, Krzyżanowicach, Raciborzu, Czernicy, Rybniku

i Gorzycach. Czterodniowe spotkania odbywały się dzięki wsparciu wójta Gminy Nędza pani Anny Iskała, która postarała się nie tylko o lokum, ale też poczęstunek. Dyplomem ukończenia Kursu może się poszczycić 16 członków naszego Koła. Składamy wyrazy uznania i głębokie podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. 

bottom of page